För 230 miljoner Ă„r sedan, samtidigt som de allra första dinosaurierna klev runt pĂ„ jorden, började saltet i Himalaya bildas. Saltet Ă€r rosaskimrande och har genom Ă„ren formats av lava, snö och is â det hinner hĂ€nda mycket pĂ„ miljontals Ă„r! NĂ€r solens strĂ„lar trĂ€ffar saltet skimrar det lite extra, och med en Saltlampa kan du uppleva det dĂ€r varma rosa-orange ljuset hemma!
NĂ€r du tĂ€nder lampan sprider den ett mjukt och behagligt ljus i rummet â perfekt som mysbelysning! Eftersom de Ă€r uthuggna ur större saltblock blir varje lampa unik, och de varierar nĂ„got i storlek och vikt. Den ojĂ€mna och skimrande ytan tillsammans med den vackra fĂ€rgen gör saltlampan till en naturlig och vacker inredningsdetalj i ditt hem!
TÀnk om dinosaurierna som beundrade hur solens strÄlar fick saltkornen att skimra vetat att det dÀr saltet skulle bli en fin lampa flera miljoner Är senare!
Fakta om Saltlampa frÄn Himalaya
- Vacker och unik bordslampa uthuggen i salt frÄn Himalaya!
- Sprider ett varmt rosa-orange ljus
- Monterad pÄ en trÀsockel med diametern 13 cm och höjden 2,5 cm
- Varje lampa Àr unik vilket innebÀr att fÀrg, storlek och vikt varierar nÄgot
- MÄtt: höjd cirka 30 cm (inklusive sockel), omkrets cirka 55 cm
- Vikt: varierar mellan 5 â 7 kg
- Ansluts till 230 V / 50 Hz
- Sladd med strömbrytare medföljer, sladdlÀngd: 160 cm
- AnvÀnder en E14 glödlampa, maximalt 40W (15W glödlampa medföljer)
- Kan torkas av med urvriden, fuktig trasa om den blir dammig
- Observera! Lampan ska inte placeras i fuktiga rum, den drar till sig fukt vilket bryter ner saltet!