Fira kärleken - hitta Alla hjärtans dag-presenterna idag
Smaka dig fram genom chokladöverdragen lakrits med en chilihetta som sträcker sig från “starkt, sött och gott” till “hjälp, min tunga brinner upp!” med Chili Klaus egna Chilikulor! Säljs i 4-pack med fyra olika styrkor.
Lågt lager
Hur vet man vad som är “lagom starkt” eller “extremt mycket chilihetta” om man bara smakar en typ av snacks? Det vet man såklart inte, därför kommer här fyra askar med Chili Klaus populära chilikulor i olika styrkor, samlade i en “Collector Box”. Rada upp de chokladöverdragna lakritskulorna som täckts av en hinna chilipulver framför dig och smaka dig fram från hett till katastrofhett!
Chilikulorna är rankade som 6, 9, 12 och 15 på Chili Klaus egen “Wind Force Scale”. Sexan är rätt mesig, nian är mer i stil med “först känner du smaken, därefter trycker ett IC4-tåg ut capsaicin ur öronen på dig”. Tolvan låter dig uppleva en “smak som är fantastisk, men har ett högt pris – det känns som om du svalt taggtråd”. Och 15. Ja, vågar du stoppa en chilikula av styrka 15 i munnen beskriver Chili Klaus det som en “styrka som överträffar allting annat – precis allt kan ske!”. Denna smak-box är en perfekt present till modiga chiliälskare som gillar utmaningar!
Chili Klaus, eller Claus Pilgaard som han egentligen heter, är en dansk chiliälskare och underhållare med en Youtube-kanal där han bland annat utmanar kändisar att provsmaka extremt starka chilisorter. Fascinationen för chili har lett fram till egna varumärket Chili Klaus – här finns både produkter med släng-dig-i-väggen-hetta och mildare godsaker med tydlig chilismak. Styrkan i alla produkter rangordnas på Chili Klaus egen “Wind Force Scale”, där 1 är en väldigt mild smak och 15 är extremhet chilibonanza.
Älskar du också chili? Missa inte resten av våra superstarka och chiliosande godsaker!
Sortera efter
När nr 15 provades blev Pappan väldigt konstigt tyst, medan barnen och jag fick oss ett riktigt gott skratt :,)
Kul kulor
Mycket fina förpackningar och smakfullt innehåll. Starka, men otroligt goda Ett absolut måste för alla oss chili älskare.
Chili Klaus är lite av en idol och jag är mycket intresserad av chili. Därför såg jag detta paket som en ypperlig möjlighet att testa min smärtgräns gällande hetta. Chili Klaus beskriver att 15 i vindstyrka ska motsvara ungefär 2 000 000 scoville så jag var förberedd på en riktig resa! Jag började med att testa den mildaste (nivå 6) och mycket riktigt var den inte alls så het. Gick sedan över och provade en nia. Här hettade det till och jag skulle beskriva den som en habanero i styrka. Här började jag bli nervös. Hur het skulle 12:an och framförallt 15 vara? Jag tvingade i mig en 12:a och förberedde mig på något jag aldrig varit med om, men till min besvikelse var den mildare än nian, och i nivå med sexan. Trodde det var något fel på just den kulan så jag tog en till, lika mild även den. Jag provade sedan en nia igen, och visst var den lika het som innan. Då måste det ju vara så att tolvorna var felpacketerade! Dags att prova 15. Nervöst igen! Nu kommer man väl få en riktig käftsmäll!? Återigen blev jag enormt besviken, visst var den hetare än 12:an, men ändå i nivå med nian. Inga 2 000 000 scoville inte... Visst var det goda praliner, men det var inte därför jag köpte dem och därför är jag besviken.
Blixtsnabb klimatkompenserad leverans
Skickar till mottagaren, slår in och skickar kort, vi löser allt
och 2 års garanti på alla varor