coolstuff.se använder cookies

Leonardo da Vinci Trämodeller

Art.no 18213

Snygga trämodeller du själv pusslar ihop! Baserade på 1400-talsgeniet Leonardo da Vincis ritningar. Välj mellan helikopter, ornithopter stridsvagn eller katapult!

  • Denna produkt går att få inslagen
Hourglass icon

Beställ innan kl. 15 så skickas din order samma dag om du väljer frakt med Bring (kl. 14 för Postnord)

| |

09-10-2025 1:00:00 PM

Du kanske också behöver

Presenter med egen text & bild?

Gravera glas, tryck t-shirts och skapa unika gåvor. Gör presenten personlig här!

>

Produktbeskrivning

Man tänker sig ju att folk på 1400-talet måste ha varit riktigt korkade. På den tiden fanns ju inte Wikipedia till exempel! Hur kunde man ens veta något?

Trots renässansens uppenbara tekniska brister så fanns det faktiskt genier, och Leonardo da Vinci var ett av dem. Han var inte bara konstnär, arkitekt och forskare, han uppfann dessutom en herrans massa grejer. Här kan du få små modellsatser av några av hans uppfinningar.!

Med Helikoptern var tanken att fyra män skulle stå och veva rotorn för att den skulle flyga. I efterhand har man insett att det var jättedumt och aldrig skulle ha fungerat. Men den ser ball ut och har ett historiskt värde!

Och så har vi Katapulten! Den fungerar faktiskt, och kan skjuta iväg en liten lerboll över tre meter!

Låter tre meter lite väl kort? Kolla då in da Vincis Trebuchet, en typ av katapult som var stekhet bland medeltidens krigsherrar. Den är hälften slangbella, hälften katapult och använder en motvikt (använd mynt, spelkulor, småsten) för att slunga iväg samma lerboll över sex meter.

Han var dessutom först i historien med att designa en bepansrad stridsvagn! Den ser mer ut som ett skräckinjagande cirkustält med kanoner i alla riktningar, men den borde varit en imponerande syn på slagfältet. Tänk vilket kaos den hade skapat!

Fakta om Leonardo da Vinci Trämodeller:

  • Snygga trämodeller som du monterar själv!
  • Vissa delar skall limmas (en tub med lim ingår)
  • Baserade på Leonardo da Vincis ritningar
  • Tydlig manual med bilder (text på engelska)
  • Manual finns även att ladda ner här
  • Tillverkade i Taiwan


Katapult

  • Längd: 25 cm , Höjd: 20 cm
  • 50 delar
  • Rekommenderas från 14 år


Helikopter

  • Längd: 23 cm , Höjd: 38 cm
  • 91 delar
  • Rekommenderas från 9 år


Trebuchet

  • Längd: 45,5cm , Höjd: 61cm
  • 62 delar
  • Rekommenderas från 12 år

Hitta liknande produkter

Skrolla/svep åt sidan för att se fler relevanta kategorier som vi valt ut till dig.

Fri frakt
Fri frakt från 499:-

1-3 dagars klimatkompenserad leverans

present
Presenten klappad & klar

Inslagning, kort och leverans direkt till mottagaren

Kvalitetsstämpel
Vi personaliserar din produkt i Sverige

Alltid med 100% nöjd-kundgaranti

Vad våra kompisar (ni), säger om Coolstuff

4,6 av 5 stjärnor
2067 betyg
Tina M
Verifierad kund

Är så nöjd, kommer att fortsätta att handla av er

Linda K
Verifierad kund

Gillar verkligen Coolstuff. Roliga saker och snabb service. Plus ett jättestort utbud av adventskalendrar.

Gunilla O
Verifierad kund

Mitt paket var skadat i frakten, så det fick gå tillbaka. Men inga problem att få ett nytt och mycket snabbt dessutom.

Camilla L
Verifierad kund

Kul saker och lätt att handla.

Annette S
Verifierad kund

Bra och nöjd som tidigare, bra produkter till bra prier.

Marina O
Verifierad kund

Sååå nöjd med min fina snögubbe

Jens O
Verifierad kund

Gott godis och snabb lev.

Carina R
Verifierad kund

Snabb leverans i en snygg förpackning, fyller sin funktion

Mats I
Verifierad kund

Inget snack när det visade sej vara en trasig vara.

Carina E
Verifierad kund

Alltid snabb leverans!

Din kundvagn

😊
Ett ögonblick, vi laddar din kundvagn