Kassettbandet har det inte lätt nuförtiden. Medan vinylskivan känns lite halvcool är kassetten så omodern att den inte ens är retro. Inte desto mindre har du antagligen en hög med gamla band som ligger och dammar någonstans. Men du vet väl att kasettband förlorar i kvalitet snabbt? Redan efter 30 år börjar ljudet försvinna. Du står alltså i valet att antingen låta dina 70-, 80- och kanske till och med 90-talsklassiker gå förlorade eller föra över dem till digitalt MP3-format. Vad väljer du? Vi föreslår det sistnämnda och av en ren tillfällighet råkar vi erjbuda det ultimata verktyget för att digitalisera din kassettsamling!
ION Tape2PC är en kassettbandspelare med dubbla däck som enkelt pluggas till datorn med USB-kontakt. Inga drivrutiner krävs och smart programvara medföljer som omvandlar musiken till MP3, så du kan spara den på datorn eller bränna på CD. Enklare kan det inte bli! På nolltid har du konverterat dina gamla kassettband, och vänner och släktingar kommer stå på kö för att få låna apparaten.
Förutom att koppla enheten till datorn med USB-sladd kan den även kopplas till din befintliga ljudanläggning med RCA-kablar, så att du kan använda den som en vanlig kassettspelare. Tape2PC har även RCA-ingångar så du kan koppla in andra ljudkällor (tex vinylspelare) för att digitalisera dessa. Tack vare dubbla kassettdäck kan du dessutom kopiera från band till band!
Fakta- Dubbla kassettdäck
- Plug & Play - inga drivrutiner krävs
- Kompatibel med PC och MAC
- Medföljande programvara: Audacity (PC och Mac) samt EZ Tape Converter (PC)
- Storlek: 42 cm (bredd) x 22 cm (höjd) x 13,5 cm (djup)
- Gain för extra volymförstärkning
- Inställning för brusreducering
- High speed dubbing
- Inställningar för både metall- och CrO2-band
- Medföljer i paketet: Kassettbandspelare, USB-kabel, RCA-kablar, instruktionsbok på engelska samt CD med mjukvara
- För vanliga frågor och svar samt supportinformation, klicka här!
- Observera att vi endast har inne svarta Tape2PC
Utmärkt
skriven av yngve, sollentunaHittade er annons på internet,lät bra, mer än nöjd med tapedäcket och converteringsprogrammet, överföringen till iTune litet trixigare men allt fungerar helt OK. Så jag är glad och nöjd kund.
Äntligen!
skriven av KjocEftersom jag har massor med kassettband med diverse musik och annat sedan många år tillbaka har jag bara väntat på den här möjligheten att kunna överföra det jag själv vill ha till cd. Och att själv k [...]unna blanda och mixa är ju inte någon nackdel! Enkelt och lätt att hantera, så jag är helnöjd.
Det mesta bra...
skriven av Bosse, men inte att strömenheten brummar högt även när apparaten är avstängd.
Av- och påknappen stänger med andra ord inte av strömmen till apparaten, utan det blir bara en symbolisk av- och påknapp.
USB-kassettbandspelare ION Tape2PC
skriven av LisaUSB-kassettbandspelare ION Tape2PC. En usb-kasettbandspelare som ger våra "gamla kära kasettband" nytt liv. Tänk vad man kan göra med ny teknik.Jag är mycket nöjd med varan.
bandkopiator
skriven avPlastig men fungerar hittils bra förutom att vid bandkopiering "volymen" måste dras upp till max (inspelningsnivån), för att en god kopia skall erhållas!
Har ännu ej kopierat till datorn, så jag återk [...]ommer gärna/LarsF
Kasettdäck
skriven av GestapoAllt har funkat helt enligt önskan.Lätt att använda så den kan ja varmt rekomendera.