Alltså, ni läste väl namnet på denna produkt? Klocka och LEGO och Star Wars. Vad har vi där om inte tre ting som är ganska nödvändiga för vår överlevnad? Två som bara är supersköna och en som är ganska jobbig. Men hur mycket enklare blir det inte att kliva upp på morgonen om det är Yoda som står där och tutar på ditt sängbord?
För att inte tala om glädjen och tillfredsställelsen i att aktivera snooze genom att slå Darth Vader, Darth Maul, en Stormtrooper eller Boba Fett i huvudet? Så sov gott, vanka torrt i en galax långt, långt borta. Eller som Yoda hade sagt, "Mycket cool, denna väckarklocka är."
Fakta om LEGO Star Wars Väckarklockor
- Storlek stående:
- Darth Vader, Stormtrooper Darth Maul & Boba Fett: 24 x 14 x 9 cm
- Yoda: 18 x 14 x 9 cm
- Du kan röra deras armar, händer och ben (föurtom Yoda, endast armarna och händerna kan röras på honom)
- Väckarklocka drivs av 2 AA-batterier, vilka ingår
- Aktivera snooze och lampa genom att trycka på huvudet
- Visar tiden i 12-timmarsformat
- Officiellt licensierade från Lucas Film och LEGO

Snack (
Nöjd
skriven av Mama BMin son älskar sin första väckarklocka! Det är cool och funkar precis som det ska. Jättebra produkt!
Tuff men saknar lite...
skriven av AlexanderSnygg och tuff väckarklocka!
Tyvärr så saknar den en del funktioner för att fungera som en "riktig" väckarklocka...
Den går endast på batteri, därför är en del funktioner begränsade.
Typ som att si [...]ffrorna inte lyser konstant, de lyser i några sekunder när man trycker på huvudet, sen släcks de och det går inte att se siffrorna i mörker.
Saknar också radio vilket gör att man får använda alarmljudet som är för lågt, mina barn vaknar ej av det iallafall.
Sen har den inte 24 timmars format utan AM/PM vilket känns lite fel här i Sverige...
Bli väckt av Darth Vader
skriven av MillwhamSupercool väckarklocka som den nyblivne 9-årige sonen verkligen diggar. Lätt för honom att hantera - klarar själv att ställa in rätt tid på alarmet osv.
Star Wars Väckarklocka
skriven av TomasDen är ju snygg osv. Dock så är de bara vanliga läten på larmen. Inge speciellt med ljudet. De är tråkigt. Så vill man ha en snygg klocka så vist men vill man mera så nej. Man kan säga att man är besv [...]iken på ljudet.
Cool!
skriven av A-MCool och rolig men minus för att det är vanlig ringsignal på alarmet. Hade ju varit full poäng om det var Starwars låt som alarm.
väckarklocka
skriven av teffefin till utseendet, men ganska trist att den bara pep....hade förväntat oss att den sa nått coolt från filmerna också....men så var inte fallet.
julklapp
skriven av mammaSonen på 21 år blev mycket glad över sin julklapp,den ringde högt och ljudligt redan kl 07,30 på juldagens morgon,(förinställd) nytta med nöje alltså!
fantastisk julklapp!
skriven av AnnicaProdukten funkade jättebra och var hur cool som helst! Kan garanterat att det är mycket lättare och roligare att vakna på morgonen med den här väckarklockan. Dessutom att få trycka ner huvudet på Dar [...]th vader för att få sova några minuter till är helt fantastiskt! Massa plus att batterier medföljde produkten så man kunde använda den direkt :)