- / -
Förbereder media. Var vänlig vänta...
Kundinskickat material!
Global Warming Mug

Global Warming Mug

Är du för nöjd och avslappnad när du dricker ditt - från Sydamerika, fraktat med jetplan - morgonkaffe? Räcker inte dagspressens dystopiska rapporter om världsläget för att få dig riktigt orolig/medveten? Då kan vi med globalt uppvärmd hand erbjuda dig ett ordentligt alternativ: Global Warming Mug!

Denna vackra och inspirerande mugg är smyckad med en karta över vårt jordklot. Fyll på valfri varm dryck och studera hur hettan får kartan att förändras av en 100 meter stigning av havsnivån. Hur oceanerna utplånar landmassorna när polarisen smälter. Hej då Skåne. Hej då Holland. Hej då Centralamerika. Betrakta din mugg och känn hur längtan över att plantera träd kommer över dig.

Och om inte det får dig att vakna vet vi inte vad som ska göra det. Alltså: Den perfekta presenten till kompisen med stadsjeepen eller den som har många maskiner eller andra som... eh... förbrukar elektricitet... alltså alla.

Hårdfakta: Endast handdisk. Muggen tål inte diskmaskiner. Däremot fungerar den utmärkt i din mikrovågsugn.

Kategoriserad i: På jobbet, Livsstil
Kundernas inskickade bilder och filmer
Skicka in din bild eller film med denna produkt och bli belönad! Läs mer »
Kundernas recensioner

Kul idé men blev lite besviken

skriven mån 4 jan 2010 11.05.42 av Tom
Gilla (+3) | Rata (-1)
Var denna recension hjälpsam?

Trodde muggen skulle vara lite roligare. Tyckte det var tråkigt att man såg konturerna innan det var varmt vatten i den.

Som sagt, kul grej men det höll inte hela vägen. Men coolstuff har ändå fräna saker :-)

Antal recensioner: 1

Har du köpt produkter från oss och vill skriva en recension? Klicka här »

Bloggat om denna produkt
Om du kommenterar och länkar den här sidan i din blogg, så kommer det inlägget att länkas till härifrån. Pinga din blogg hos Twingly för att vi skall kunna hitta den.