Snarkarens bästa väns bästa vän.
Visserligen snarkar ju ingen av ren ondska (förhoppningsvis), men det hindrar inte att det är enormt störande för den som ligger bredvid och får lyssna på snarkning efter snarkning. Nästan lika störande som att sova bredvid en sån där apa som slår på cymbaler faktiskt, men det är det så få som gör så det är väl kanske inget större problem. Men att inte sluta snarka är ett problem av sådan dignitet att det kan spräcka förhållanden.
Och problem, det vet vi, är en baggis för taiwaneser att lösa. De ser ett problem, bygger en maskin och så är det inte mer med det. Exempel: denna smarta kudde som hjälper dig att sluta snarka. Den tysta, lugna sömnens bästa vän.
Inte nog med att den med sin design fysiologiskt ger snarkaren den allra bästa av förutsättningar: lägger nackmusklerna rätt, öppnar luftrören och ökar blodcirkulationen. Den har framför allt en liten sensor som hör när det börjar snarkas och då aktiveras en liten motor som försiktigt vickar kudden fram och tillbaka tills snarkningarna upphör. Sov gott!
På tillverkarens hemsida kan du få mer information.
Fakta om Kudde mot snarkning:- Hjälper dig att sluta snarka genom att kudden försiktigt rör sig från höger till vänster sju gånger efter det att sensorerna noterat fyra återkommande snarkningar. Detta upprepas tills dess att du helt slutat snarka
- Kuddens rörelser är så subtila att många slutar snarka utan att vakna
- Avtagbart och tvättbart örngott i polyester. Går även att använda ett eget av standardmodell
- Kudden tillverkad i PU-skum
- Drivs med 12V (220V adapter medföljer)
- Storlek: 50 x 35 x 11,5 cm
- Vikt: ca 2,9 kg
Snack (
Ur askan i elden
skriven av TonyEn mycket god idé - väckningen i sig funkar bra men motorerna i kudden låter väldigt mycket och väcker den bredvid istället. Dessutom reagerar den på ett sådant vis att det blir väldigt ojämt och det [...]slutar med att både snarkaren och den bredvid blir väckte mer än vid vanlig snarkning.
Snarksensorn löser dessutom ut mycket oregelbundet och otillfölitligt.
För de som sover själva kan den dock fungera för att förebygga sömnapné.
Anti snark kudde
skriven av jumifungerar ganska bra. Snarkningen har inte slutat men den har minskat betydligt och är nu på betydligt lägre volym.
Snarkfri?
skriven av SnarkarnSvårt att recensera nåt som arbetar medan man sover. Men enligt hustrun är det numer tyst från min sida av sängen(tidigare bullrade det ganska ordentligt!)
Känner mig mer utvilad nu. Kudden funkar bä [...]st när jag ligger på ryggen.
Ligger jag på sidan reagerar den lite väl snabbt så jag vaknar av motorsurret innan jag somnat ordentligt.
Jag tycker kudden är lite hög så jag har kapat fyllningen på bäddmadrassen vid huvudändan för att inte få så hög huvudställning.
Vet inte om det är kuddens flytt i sidled eller utformningen som minskar snarkandet.
Skulle önska fler inställningsmöjligheter, tex. antal snarkningar till den börjar röra sig.
Sov gott!